Menu
Zamknij

Stara Kopalnia w Wałbrzychu - poczuj industrialny klimat

Szukając atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska, nie można już dłużej ignorować Wałbrzycha.  W samym centrum postindustrialnego miasta pojawiło się niezwykłe miejsce – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Czemu zawdzięcza swoją wyjątkowość?
 
W 1996 roku wałbrzyska Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia” zostaje zamknięta. Pojawia się pytanie, co zrobić z rozległym, poprzemysłowym terenem (łącznie ok. 4 hektarów powierzchni), kiedyś centrum industrialnego Wałbrzycha. Jak ożywić przestrzeń, która od kilku wieków stanowiła o tożsamości Dolnego Śląska (nie jest to twierdzenie na wyrost – złoża węgla kamiennego są eksploatowane w tym regionie od XVI wieku)?

O tym, że mamy do czynienia z wyjątkową atrakcją świadczy chociażby fakt, że Stara Kopalnia w Wałbrzychu znalazła się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.  ERIH, skupia ponad 1000 europejskich obiektów przemysłowych o wyjątkowym znaczeniu, a polskich obiektów jest na niej tylko siedem. Poza wałbrzyską kopalnią znajdziemy tam Exploseum z Bydgoszczy, Manufakturę z Łodzi, Kopalnię Srebra z Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnię Guido z Zabrza, Muzeum Browaru z Żywca. Tym bardziej cieszy więc, że Stara Kopalnia ma swoje miejsce w tym „postindustrialnym gronie”.

GŁÓWNE ATRAKCJE Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia:

Kontakt

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Wałbrzych
ul. Piotra Wysockiego 29
www.starakopalnia.pl

Lokalizacja